قرآن ,کتاب ,سوره ,حروف ,تقوا ,همین ,تقوا یعنی

بسم الله الرحمن الرحیم

#سوره_ی_بقره 

" الف . لام . میم " ... دستت را بده به من ... انگشتانِ ظریفت را ! میخواهم برای دوستی مان رمزی بگذارم ! ... بیا ما هم رمز داشته باشیم که فقط بین خودم باشد و خودت ... که کسی نداند ... اصلا گوشَت را بیاور جلو ... پچ پچ پچ ... چقدر کیف میدهد اینجور رفاقت ! نه ؟ خصوصی باشیم با هم ... کسی نفهمد ! 

راستش داشتم قرآن میخواندم ... در بعضی از سوره ها دیدی اولش خدا حروف رمزی گفته به دوست ِ محبوبش محمد (ص) ؟ تفسیرش را که باز کردم چیزهای جالبی نوشته بود ! مثلاً همین حالا که صفحه ی دوم قرآن هستیم ! " الف . لام . میم " ! خواندم که بعضی ها می گویند این حروف به اسمی از اسم های خدا یا صفتی از صفت های خدا اشاره می کنند ... مثلاً اینجا " الم " می گوید : "انّا الله أعلم : #منم_خدای_دانا " . یا مثلاً یکی دیگر گفته اینجا الف اشاره به اسم خدا دارد ، لام به فرشته ی وحی و میم به حضرت محمد (ص) اشاره میکند . درباره ی این حروف تفسیرهای زیادی گفته شده که اینها حروف پراکنده ی اسم اعظم هستند یا اینها قسم های خداوندند ! یا اصلاً خداوند بعضی از سوره هایش را اینطور شروع کرده که وقتی پیامبر آن ها را می خواند عرب ها که معنی این حروف جدیدِ پراکنده را نمیدانند توجهشان جلب شود و گوش کنند که پیامبر میخواهد چی بگوید ! حالا این رمز و راز خدا در کتاب ِ با شکوهش چقدر به زیبایی بی نظیر قرآن افزوده است ! و نیز به رسالت محمد (ص) ! که رازهای خدا را برای مردم میخواند ..

دوست ِ کوچک من ! ... عزیزِ جان ... چقدر خوب است که من و تو قبول داریم کلامِ خدا را ... که میگوید این کتاب بیانگر راه راست است و کتاب حق و هدایت ... معجزه ی جاودانه است ... برای همین است که نباید جای هیچ شک و تردیدی در دل هامان بیفتد ! میدانی ؟ همین صفحه ی دوم ... همین آیه ی دوم ! خدا قرآنش را راهنمایی برای باتقوایان معرفی می کند ... درست است که این کتاب برای راهنمایی و هدایت همه ی انسان ها آمده ! ولی این باتقوایانند که می توانند با نور ِ این کتاب چراغ زندگی شان را روشن کنند . حالا که خدا دارد این را می گوید اصلا من و تو با تقوا هستیم ؟ اصلاً می توانیم قرآن را به سینه های تنگ و تاریکمان بچسبانیم و راه سخت زندگی را طی کنیم ؟ راستی اصلا تقوا یعنی چی ؟ و من میدانم این سوالی ست که تو از من میپرسی ... سوالی که جوابش را نمیدانم ولی خدا در قرآنش یک چیزهایی گفته ... اصلا ً خودش یاد داده این ها را ... این چیزهای خوب ِ آرام و جاودانه را ...


عزیز ِ جان ِ بی قرار ... واژه ی تقوا از واژه های مخصوص قرآن و اسلام است و پیامبر مهربانمان آن را جمع ِ میانِ هدایت و نیکی بیان میکند ! تا به حال راهی خاردار را پیموده ای ؟ میدانی چنین راهی را چگونه باید رفت ؟ باید دامن را بالا زد و با دقت و احتیاط تمام پیش رفت ! که یک وقت پاهای کوچکت خراش برندارد ... راستش تقوا یعنی این ... که مواظب نیکی هایت باشی ... که نسوزانیشان ... به باد ندهی ! تقوا پیشگان حتی از انجام ِ کاری که گناه نیست اما ممکن است باعث گناه شود هم دوری میکند ! راستی من و تو با تقواییم ؟؟؟

 

/ آیه 1 و 2 سوره ی بقره . صفحه ی دوم قرآن کریم /


منبع اصلی مطلب : گم جِش
برچسب ها : قرآن ,کتاب ,سوره ,حروف ,تقوا ,همین ,تقوا یعنی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : آیه ی یک و دو سوره ی بقره :)